3 marca 2024

Produkty do aranżacji przestrzeni ogrodu są różne. Jednym z nich jest kostka brukowa, która wykorzystywana jest między innymi do tworzenia ogrodowych alejek.

Alejki w ogrodzie to nieodzowny jego element. Spełniają oczywiście funkcje praktyczne, gdyż dzięki nim możemy dostać się w określony punkt ogrodu bez konieczności wydeptywania naturalnych ścieżek. Ale również stanowią ciekawą ozdobę przestrzeni, zwłaszcza wówczas, gdy wykonane są w nietypowy sposób lub z ciekawych materiałów.

Materiały do tworzenia alejek muszą być w pierwszej kolejności trwałe i wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego właśnie jednym z podstawowych stosowanych materiałów jest w tym przypadku kamień. Kamieniem można bezpośrednio wyłożyć alejki ogrodowe albo można go obrobić i wykonać z niego płytki czy właśnie wspomnianą kostkę brukową. Ta ostatnia jest jednym z najczęstszych rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia ogrodowych ścieżek.

Oprócz kamienia popularnym materiałem do tworzenia tego typu rozwiązań jest oczywiście również drewno. Doskonale wkomponowuje się ono w ogrodową przestrzeń i nadaje się do tworzenia różnych dróżek, po których można swobodnie się przemieszczać, choć po deszczu czy dużej mgle trzeba bardziej uważać, ponieważ wilgotne drewno bywa śliskie. Nie ma też wiele pracy z wykonaniem takiej ścieżki, o ile wykorzysta się na przykład gotowe bale, które wbijemy w ziemię.

Oprócz wspomnianych rozwiązań jak kostka brukowa, czy drewno, ogrodowe ścieżynki można też usypać ze żwiru lub wylać z betonu. Możliwości jest więc sporo i to tylko od nas zależy, które rozwiązanie wyda nam się najatrakcyjniejsze.